Nessebar

Nesebyr - jest podzielony na "stare" historyczne miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i "nowe" miasto. Stare miasto znajduje się na półwyspie, a nowe na stałym lądzie.

Do Starego Miasta można wygodnie dojechać autobusem. Ostatni przystanek znajduje się na placu przed głównym wejściem. Ze Św. Własu jest autobus numer 8 (wcześniej, w 2014 roku szedł i numer 5). Harmonogram do zapamiętania jest prosty - autobus odjeżdża o 00 i 30 minut każdej godziny z Elenite (w kierunku Nessebaru), a także odjeżdża z Nessebaru.
Podróż trwa około 30 minut. Koszt to 2,20.

Z Sunny Beach można wsiąść do autobusu numer 1 - kursuje co 15 minut., Travel - 1 leo.

Z Burgas - №10 i №11 - jeździć co 40 minut, podróż - 6 Leva.

Stary Nessebar

Nessebar to starożytne miasto, znane od czasów starożytnej Grecji. W związku z tym w mieście wybudowano cerkwie, które podczas tureckiego jarzma zamieniły się w meczety, a dopiero po wyzwoleniu Bułgarii, przy okazji, przy pomocy armii rosyjskiej (patrz film "Turecka Gambit") kościoły zaczęły stopniowo odzyskiwać.

Nawiasem mówiąc, pod tureckim jarzmem Bułgaria była przez pięć wieków aż do 1878 roku, kiedy w wyniku krwawej wojny nie została wyzwolona przez wojska rosyjskie. Wdzięczność narodu bułgarskiego była tak silna, że ​​nawet w czasie II wojny światowej, kiedy Bułgaria została zmuszona do przejścia na szeregi hitlerowskich Niemiec, bułgarski król ustanowił warunek, że Bułgaria nie będzie walczyć przeciwko Rosji i ZSRR.

Dziś na starym mieście działa jedna prawosławna cerkiew. Ławki w nim - nie wpływ katolicyzmu, lecz spuścizna czasów socjalistycznych, kiedy do świątyni przybywali tylko starsi ludzie, którym trudno było długo wytrzymać.

Architektura Nesebyru jest bardzo charakterystyczna: są to dwupiętrowe domy, z których pierwsze piętro jest kamienne, a drugie drewniane. Nawet nowoczesne budynki są stylizowane na antyki.

W mieście zachowało się kilka historycznych ruin. Miłośnicy pamiątek mogą kupić ręcznie robione sznurówki.

Где поесть в Несебре

В Несебре, как туристическом центре, множество ресторанчиков. Они расположились в частях выходящих на море – как справа, так и слева от главного входа.

Готовят вкусно, вот только рыбу готовить почти нигде не умеют, хотя в меню и находится множество рыбных блюд.

Есть в Несебре и магазины вина, в том числе с дегустационными залами.

Для детей

Для детей – в старом городе есть поле для катания на электромобилях.

А в новом городе, недалеко от полуострова находится мини-аквапарк. «Мини» он называется потому, что его водные аттракционы рассчитаны только на детей.

Для того, что бы обойти весь город достаточно 2-3 часов. От Несебра можно совершить прогулку на кораблике до ближайшего Солнечного берега, или проехаться  на мини-паровозике вдоль шоссе.

Święty Włas
© 2009-2018. Dinewvi Turs. Tel: +359 554 69 019
Sveti Vlas (Russian) :: St.Vlas (English)
mail@svlas.pl