
Mogłoby się wydawać, że stworzenie funkcjonalnego oświetlenia mieszkania jest banalnie proste, jednak nie jest to prawdą! Na początku należy zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Warto pamiętać, że zbyt ciemne pomieszczenia negatywnie wpływają na samopoczucie oraz produktywność osób w nich przebywających. Z doborem lamp należy wstrzymać się do ostatniego etapu. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że mogą one nie pasować do danego wnętrza.
Projekt układu funkcjonalnego
Od czego zacząć? Od projektu układu funkcjonalnego mieszkania! Należy zdecydować, w których miejscach potrzebne jest oświetlenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku lamp funkcjonalnych, które oświetlają wybraną przestrzeń roboczą np. stół w jadalni, blat kuchenny, biurko. Wszystko po to, aby uniknąć konieczności zmiany aranżacji mieszkania lub kucia w ścianach gniazd elektrycznych.
Rodzaj oświetlenia
Można wyróżnić oświetlenie główne, funkcyjne oraz dekoracyjne. W zdecydowanej większości przypadków lampa centralna jest niewystarczająca, jednak wszystko zależy od osobistych preferencji. Największe znaczenie ma tutaj oczywiście metraż pomieszczenia. Oświetlenie funkcyjne montowane jest zwykle w strefie relaksu lub pracy. Lampy dekoracyjne nie są elementem obowiązkowym, jednak wpływają na klimat panujący w danym wnętrzu.
Rodzaj oprawy świetlnej
W dzisiejszych czasach oprawy świetlne występują w tak wielu wariantach, że znalezienie czegoś odpowiedniego to tylko kwestia czasu. Dobrze, jeśli poszczególne elementy współgrają ze sobą. W ten sposób można uzyskać spójny i ciekawy efekt.