Oświetlenie mieszkania – ogólne, funkcyjne, dekoracyjne

Oświetlenie w mieszkaniu powinno zostać starannie zaplanowane, gdyż ma ono bezpośredni wpływ na samopoczucie osób przebywających w budynku. Warto pamiętać, że pierwszym krokiem nie jest zakup lamp! Na początku należy zastanowić się, gdzie powinny one zostać zamontowane. Warto zwrócić uwagę na rozmieszczenie gniazd elektrycznych. Priorytetem jest więc stworzenie układu funkcjonalnego pomieszczenia.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne/główne powinno równomiernie oświetlać całe wnętrze. W przypadku małych pomieszczeń sprawa jest uproszczona. Nieco bardziej kłopotliwe są duże przestrzenie. Należy zwrócić uwagę na liczbę źródeł światła (żarówek). Podstawą jest, aby w mieszkaniu nie było zbyt ciemno, ani ponuro. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zbyt ostre światło również nie jest korzystne. Dobrą opcją wydaje się być listwa sufitowa z kilkoma punktami świetlnymi. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się także połączenie kilku lamp wiszących, które będą tworzyć spójną całość.

Oświetlenie funkcyjne

Oświetlenie funkcyjne/punktowe powinno znajdować się w miejscach nauki, pracy, relaksu, przygotowywania posiłków itd. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Dodatkowe lampy doświetlają wybraną przestrzeń, co podnosi poziom komfortu i bezpieczeństwa codziennego życia.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne odpowiada za klimat panujący w mieszkaniu. Nie jest ono obowiązkowe, jednak warto go posiadać. Za jego pomocą można wyeksponować np. lustra, obrazy, rzeźby. Ważne, aby współgrało ono z pozostałymi lampami umieszczonymi w danym wnętrzu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *